HALL OF FAME

WSSU CLARENCE E. "BIG HOUSE" GAINES ATHLETIC HALL OF FAME

The Winston-Salem State University Clarence E. "Big House" Gaines Athletic Hall of Fame is the highest individual honor that a former athlete, athletic administrator or private individual can receive at Winston-Salem State University. Restored by former WSSU Director of Athletics, Dr. Chico Caldwell in 2002, the WSSU C.E. Gaines Athletic Hall of Fame honors an annual class of new inductees in the fall of every academic year after an exhaustive year-long nomination, review, and induction voting process by a 15-member panel.

Inductees are available in three distinct categories with former athletes, former coaches, and those who have devoted countless hours of tireless work to the Athletic Department through meritorious service being eligible for enshrinement. The Hall of Fame selection committee will consider the applicants accomplishments as well as their financial contributions to the University.

Listed below are links to the online, printable nomination form and to the updated WSSU Athletic history.

Hall of Fame Nomination Form

Hall of Fame Sponsorship Opportunities

WSSU Athletic Hall Of Fame Members:

Name

Reason For Induction

Athletic Inductees:  
Robert Weeks, Sr. Football (Athlete)
Benjamin T. Dupree, Jr. Football (Athlete)
Victor Johnson, Jr. Football (Athlete)

Timmy Newsome #

Football (Athlete)

Reginald Keith Sherard

Football (Athlete)

Kermit Blount

Football (Athlete)

Charles Eaton

Football (Athlete)

Jacob Davis

Football/Basketball (Athlete)

Troy Davis

Football (Athlete)

Lester Gaither

Football (Athlete)

Jack O'Kelly

Football (Athlete)

Bobby Rowe

Football (Athlete)

Cleo Wallace$

Football/Basketball/Baseball (Athlete)

Allen McManus

Football (Athlete)

Eddie Sauls, III

Football (Athlete)

Donald Evans

Football (Athlete)

Nelson Guthrie

Football (Athlete)

Richard Huntley

Football (Athlete)

Yancey Thigpen

Football (Athlete)

James Davis

Football (Athlete)

Daniel Jacobs

Football (Athlete)

Danny Moore

Football (Athlete)

Bennie Barbour, Sr.

Football (Athlete)

Russell Eugene Murphy $

Football (Athlete)

Marvin Morrison

Football (Athlete)

Keith Wilkes

Football (Athlete)

Michael Winbush

Football (Athlete)

Curtis Richardson

Football (Athlete)

Anthony Blaylock

Football (Athlete)

Willie Jordan

Football (Athlete)

Oronde Gadsden

Football (Athlete)

Eddie Gregg

Football (Athlete)

Leonardo Horne Football (Athlete)
Winfred Robert Mack Football (Athlete)
Tory Woodbury Football (Athlete)
James Winbush Football (Athlete)
Jack Cameron Football (Athlete)
Derrick Beasley Football (Athlete)
Hubert Hargett Football (Athlete)
Harrison Stokes Football (Athlete)
Kelly D. Goodman Football (Athlete)
Masha Paul Football (Athlete)
Gary Raiford Football (Athlete)
Antonio L. Stevenson Football (Athlete)
Willie James Crite, Jr. Football (Athlete)
Dwayne C. Finch Football (Athlete)
Dr. Randy C. Bolton Football (Athlete)
2000 CIAA Championship Team Football (Team)

Odell Claton

Baseball (Athlete)

Hoyt A. Wiseman, Sr. $

Baseball (Athlete)

Paul R. Hayes, Sr Baseball (Athlete)
Reginald Gaines Basketball (Athlete)

Lauriece Jenkins

Basketball (Athlete)

Keenan Menefee

Basketball (Athlete)

Chellia Nelson #

Basketball (Athlete)

Carlos Terry $

Basketball (Athlete)

Theodore "Teddy" Blunt #

Basketball (Athlete)

William English

Basketball (Athlete)

Henrietta Clark

Basketball (Athlete)

Jack DeFares #

Basketball (Athlete)

George Foree

Basketball (Athlete)

Cleo Hill #

Basketball (Athlete)

Willis Johnson

Basketball (Athlete)

Earl Monroe #

Basketball (Athlete)

Virginia Miller Vinson

Basketball (Athlete)

Naomi Jackson Jeffries

Basketball (Athlete)

Joseph Heavron Nichols $

Basketball (Athlete)

1967 National Championship Basketball Team

Basketball (Team)

Sandy Smith

Basketball (Athlete)

Brenda Winfield

Basketball (Athlete)

Marshall Emery $

Basketball (Athlete)

1999/2000 Men’s Basketball Team
Basketball (Team)
Laurie Underwood Softball (Athlete)
Sheila Vanhook McDonald Softball (Athlete)
Kenisha Williams Softball (Athlete)

Alfred Adams

Track and Field (Athlete)

Leon Coleman

Track and Field (Athlete)

Eglon Bailey

Track And Field (Athlete)

Elias Gilbert

Track and Field (Athlete)

Edward A. Griffin

Track and Field (Athlete)

Stanley King, Jr.

Track and Field (Athlete)

Vanessa Smith Johnson Track and Field (Athlete)
George Dilliard Macklin Track and Field (Athlete)

1959-60 NAIA Championship Track Team

Track and Field (Team)

Tommy James Tyson

Cheerleading (Athlete)

Samuel Gibson Puryear

Golf (Athlete)

Alvin Paul Queen, Sr. Golf (Athlete)
Linwood S. Skinner, Sr. Tennis (Athlete) 
Darrell E. Galloway Tennis (Athlete)

Johnny Haynes

Wrestling (Athlete)

James McLinnaham

Wrestling (Athlete)

Donnell Rawls

Wrestling (Athlete)

Verdell Sanders

Wrestling (Athlete)

Danny Boden Wrestling (Athlete)
Willie Mouzon Wrestling (Athlete)
Bennie Lee Carver Wrestling (Athlete)
Coaching Inductees:  

Bill Hayes #

Coaching (Football)

Clarence "Big House" Gaines #$

Coaching (Basketball/Football)

Deborah Rivers Johnson

Coaching (Cheerleading)

Wilbur Ross $

Coaching (Track and Field)

Harold Taylor

Coaching (Football)

Tim Grant Coaching (Softball)
Meritorious Service Inductees:  
Marcelene Scales $ Meritorious Service

Francis L. Atkins $

Meritorious Service

Harold Clawson

Meritorious Service

B. Nathaniel Cook

Meritorious Service

Lafayette Cook $

Meritorious Service

Charlie Hauser

Meritorious Service

Susie Hilliard

Meritorious Service

Andrew L. Terrell

Meritorious Service

John L. Whitley

Meritorious Service

Kenneth R. Williams $

Meritorious Service

Delores "Dee" Todd #

Meritorious Service

Vivienne Conley

Meritorious Service

Mary Garber

Meritorious Service

Henry Jones, Jr. $

Meritorious Service

Fernandez Griffin

Meritorious Service

Joseph Suggs

Meritorious Service

Albert Roseboro #

Meritorious Service

Andrew Reynolds

Meritorious Service

Laurence Harrison $

Meritorious Service

Alfred Harvey

Meritorious Service

Allean Sims

Meritorious Service

Stephen A. Smith

Meritorious Service

DeValdean Penn Meritorious Service
Michael McCoy, Sr. Meritorious Service
Peyton T. Hairston, Sr. Meritorious Service
Dr. Clarence "Jeep" Jones Meritorious Service
Symbol Key:  

# Denotes CIAA Hall Of Fame Member

$ Denotes Deceased